Dlaczego jesteśmy samotni?

Dlaczego jesteśmy samotni?

Samotność często okazuje się naszym świadomym lub podświadomym wyborem. Wiele osób uważa samotność za czas regeneracji po nieudanym związku, dla innych jest ona bezpiecznym schronieniem przed emocjonalnym angażem. Jeśli jednak zaczyna nam ona doskwierać i coraz mocniej oddziaływać na różne aspekty naszego życia, warto wziąć sprawy w swoje ręce.

Przed rozpoczęciem zmian w swoim życiu, warto poznać kluczowe powody, przez które wciąż pozostajemy samotni. Zachęcamy do lektury.


Obawa przed intymnością

W obecnych czasach przyjmuje się, że wnętrze okazują wyłącznie ludzie słabi. Błąd. Ten krzywdzący i siejący spustoszenie w ludzkich głowach mit stanowi jedną z podstawowych przyczyn problemów z otwarciem się na drugiego człowieka. Ograniczenie to jest tak silne, że nawet po znalezieniu bratniej duszy; drugiej połówki, my wciąż nie jesteśmy w stanie się otworzyć. Strach ten może być powodowany wcześniejszymi przykrymi doświadczeniami.

Roztaczana przed sobą emocjonalna tarcza ma według naszej psychiki ochronić nas przed kolejnym zranieniem lub utratą partnera, zatem podświadomie bronimy się, wybierając samotność, i koło się zatacza.


Wciąż wybieramy toksycznych ludzi

Jest to bezpośrednie następstwo powyższych ograniczeń naszej emocjonalności. Izolowanie się sprawia, że wciąż odgrywamy te same scenariusze, na które pozwalają nam ograniczenia własnej psychiki. Dlatego też często nieświadomie zawiązujemy relację z osobami, z którymi tak naprawdę nie chcemy współżyć. Jedyną radą, by uniknąć kolejnych toksycznych związków, jest zburzenie muru do swojej wrażliwości.


Nie doceniamy siebie

Kolejna bariera w naszej psychice. Zbyt niska samoocena to prawdziwa kotwica u nogi udanego związku. Często obwiniamy siebie za pasmo niepowodzeń przy budowaniu relacji, jednocześnie grzebiąc nasze dobre samopoczucie. Niska samoocena każe nam myśleć, że nie jesteśmy warci drugiej osoby i nie zasługujemy na związek. Takie myślenie tylko przybliża nas do nieuniknionego – kolejnej porażki.


Jesteśmy zbyt wybredni

Oczywiście, powinniśmy mieć swoje standardy dotyczące drugiej osoby, jednak to właśnie zbytnia wybredność sprawia, że coraz więcej osób zostaje starymi kawalerami lub pannami. Ciągłe doszukiwanie się niedoskonałości i problemów w relacjach sprawi, że prędzej czy później sami w naszych głowach wykreujemy te niedoskonałości.


Jesteśmy żądni kontroli

Obecnie każdy chce mieć nad wszystkim kontrolę – w pracy, sporcie, relacjach ze znajomymi, a także w związkach. Będąc singlami, kontrola jest niezwykle prosta do utrzymania. Gdy wchodzimy w związek, możemy o niej zapomnieć, szukać dialogu i kompromisów. To właśnie obawa przed częściową utratą kontroli może przyczyniać się do świadomego lub nieświadomego wybierania samotności.


Dzień jak co dzień, dzień po dniu

Rutyna zabija wszystko – pasję, miłość, związki i relacje. Gdy wpadniesz w rutynę samotności, dni mijają, a Ty wciąż oddajesz się starym, niekorzystnym przyzwyczajeniom. Zatem, jeśli doskwiera Ci samotność i póki masz siłę oraz chęci, zmień coś w swoim życiu i zawalcz o drugą osobę. Być może spotkasz partnera na całe życie?

This entry was posted in . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *